Neden Ukrayna'da Üniversite Eğitimi ?

Neden Ukrayna'da Üniversite Eğitimi ?

Ukrayna üniversitelerinde öğrenci olmak, Türkiye'de bulunan öğrenciler arasında son zamanların en popüler alternatiflerinden birisi haline gelmiştir. Ukrayna üniversiteleri Avrupa Birliği eğitim sistemine denk olmasının yanı sıra ülkemizde YÖK tarafınca da eş değer olarak görülmektedir. Ukrayna, yaşam koşulları bakımından da maliyet bakımından ucuz ve aynı zamanda içerisinde bulunan üniversitelerin sınavsız girişe onay vermeleri de büyük bir öneme sahiptir.

Ukraynada eğitim almak isteyen öğrenciler, genellikle 4 sene süren lisans eğitimi alırlar. Çoğu için 4 sene süren eğitim süreci Tıp ve bazı bölümlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ukrayna üniversitelerinde verilen Tıp eğitimlerinin süresi ise 6 yıldır.

Ukrayna üniversitelerinde kullanılan eğitim dili, büyük bir çoğunluk için Rusça'dır. Tıp ve Eczacılık gibi bazı bölümlerde İngilizce eğitim dili tercih edilmektedir. Bu sebeple öğrenciler lisans eğitimine başlamadan öncesinde Rusça için hazırlık sınıfı okurlar. Rusça hazırlık sınıfında verilen eğitim bir ders yılıdır (850 saat, 9 ay). Rusça eğitim yerine İngilizce eğitim dili ile okumak isteyen öğrenciler ise isteklerine göre İngilizce hazırlık sınıfı da okuyabilirler.

Miracolo Eğitim & Danışmanlık

Ukrayna'da üniversite okumak isteyen Türk öğrencileri, üniversite başvurularını lise diploması üzerinden yapabilmektedir. Ukrayna'da üniversite eğitimi almak için herhangi bir sınav şartı yoktur.

Ukrayna eğitim almak isteyen öğrenciler için başvuru ayı Temmuzdur. Bunun sebebi, üniversite hazırlık dönemleri Eylül ayının ortalarında başlamasıdır. Kayıt olmak isteyen öğrencilerin bu sebeple Temmuz ayında başvuru yapmış olması gerekmektedir. Temmuz ayı içerisinde başvuru gerçekleştirememiş öğrenciler, kayıt tarihine geç kalan öğrenciler için 31 Aralık geç başvuru tarihi olarak belirlenmiştir.

Ukrayna üniversiteleri hazırlık eğitimi toplamda 850 saattir. Bu süre Temmuzda kayıt yaptıran öğrenciler için sorunsuz bir şekilde ilerlemektedir. Kayıtlanma tarihine geç kalan öğrenciler için ise 850 saatlik hazırlık süresi hızlandırılmış olarak verilmektedir. Hazırlık sınıfı eğitimini hızlı alan öğrenciler için tempolu ve hızlı bir süreç olacağı söylenebilir.

Yabancı Dil Danışmanlık, Yurtdışında Eğitim, Çeviri Hizmetleri

Daha ayrıntılı bilgi için bize +90 (537) 722 56 31 numaradan arayabilir ya da info@miracoloegitim.com adresinden e-mail gönderebilirsiniz.

Öğrenci Yorumları